کاهش 40 درصدی حوادث رانندگی با نصب سیستم‌های پیشرفته در خودرو

کاهش 40 درصدی حوادث رانندگی با نصب سیستم‌های پیشرفته در خودرو

معاون پژوهشی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی خواجه نصیر، استفاده از سیستم‌های پیشرفته در خودرو را موجب کاهش 40 درصدی حوادث رانندگی دانست و گفت: استفاده از سیستم شبیه ساز می‌تواند آگاهی رانندگان بد سابقه را افزایش دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر شهرام آزادی در مراسم رونمایی از تجهیزات شبیه ساز رانندگی با اشاره به نصب سیستم‌های پیشرفته در خودروها افزود: بر اساس آمارهای جهانی استفاده از این سیستم‌ها در کشورهای پیشرفته چون اتحادیه اروپا موجب کاهش 30 تا 40 درصدی کاهش حوادث رانندگی شده است. معاون پژوهشی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی خواجه نصیر ESP و AFS را از جمله سیستم‌های پیشرفته نصب شده در خودروها دانست و اظهار داشت: در صورتی که راننده در مواردی چون شرایط آب و هوایی بد و بارندگی و لغزندگی جاده بدون توجه به سرعت خودرو رانندگی کند و خودرو فاقد این سیستم‌ها باشد خودرو منحرف و موجب بروز اتفاقات ناگواری می‌شود. وی با تاکید بر اینکه این نوع سیستم‌ها به راننده کمک می‌کند تا رانندگی ایمنی داشته باشد، ادامه داد: سیستم ESP هنگام تغییر مسیر ناخواسته خودرو آن را به مسیر اولیه خود باز می‌گرداند.ESP ، لغزش جانبی خودرو را در هنگام گردش فرمان با اعمال نیروی ترمز بر روی یک چرخ، کنترل می‌کند و خودرو را به مسیر مورد نظر راننده بر می‌گرداند. وی خاطرنشان کرد: در واقع این شبیه‌ساز از نظر سخت‌افزار و نرم‌افزاری را دانشجویان فعال دانشگاه خواجه نصیر طراحی کرده‌ایم.

آزادی با اشاره به نقش سیستم AFS خاطر نشان کرد: این سیستم فرماندهی بر روی چرخ‌های عقب و جلو را دارد و راننده با استفاده از سنسورهایی می‌تواند شرایط پیرامون خود را بسنجد و بر اساس آن تصمیم گیری کند که چگونه از این سیستم‌ها استفاده کند.

وی سیستم ABS را از دیگر سیستم‌های مورد نیاز در خودروها دانست و یادآور شد: استفاده از این سیستم‌ موجب می شود تا رانندگان بتوانند با تمام قدرت ترمز بگیرد.

آزادی با تاکید بر لزوم آشنایی رانندگان با این سیستم‌ها اضافه کرد: استفاده از سیستم‌های شبیه ساز موجب می‌شود که تعامل میان راننده و خودرو افزایش یابد ضمن آنکه عکس العمل رانندگان در زمان برخورد با شرایط بحرانی متفاوت خواهد شد. معاون پژوهشی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی خواجه نصیر، ارائه خدمات آموزشی به رانندگان بد سابقه را از دیگر کاربردهای سیستم شبیه سازی رانندگی دانست و گفت: افرادی که در کارنامه خود سوابق بدی دارند با استفاده از این سیستم می‌توان آموزش‌های لازم را به آنها ارائه داد.