با دستگاه‌های شبیه‌ساز پایه یک بگیرید

با دستگاه‌های شبیه‌ساز پایه یک بگیرید

نخستین دوره آموزشی راننده‌های شرکت اتوبوسرانی مطابق با استانداردهای روز اروپا با همکاری دانشکده مکانیک دانشگاه خواجه نصیر طوسی به طور رسمی آغاز ‌شد.

این در حالی است که به گفته پیمان سنندجی، مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهر تهران این دوره آموزشی برای نخستین بار در تهران و خاورمیانه توسط شهرداری تهران اجرایی شده است.اجرای برنامه‌های آموزشی برای ارتقای کمی و کیفی خدمات شرکت واحد اتوبوسرانی یکی از مهم‌ترین اولویت‌های مدیریت شهری در سال 90 است.

بررسی کارشناسان حمل‌ونقل نشان می‌دهد در نیم قرن گذشته تا کنون به صورت تخصصی آموزش‌های لازم در خصوص ارتقای سطح علمی رانندگان اتوبوس مطابق با استانداردهای جهانی انجام نشده است و برای جبران این خلأها نیاز به در نظر گرفتن زمان لازم برای ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای رفع مشکلات رانندگان اتوبوس است. در این میان انجام تست‌های آسیب‌شناسی از رانندگان اتوبوس و در نظر گرفتن مسائل روانشناسی در این خصوص از جمله مواردی است که پژوهشگران دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و شرکت واحد اتوبوسرانی به آن توجه ویژه کرده‌اند.

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهر تهران در این باره می‌گوید: «در ابتدا و قبل از طی دوره‌های آموزشی، رانندگان تست‌های آسیب‌شناسی گرفته می شود که بخشی از این آموزش‌ها در محیط کارگاهی و بخشی دیگر توسط دستگاه‌های سیمیلاتور( شبیه ساز) صورت می‌گیرد.»به گفته سنندجی،در تست‌های آسیب‌شناسی، رفتار و عملکرد راننده‌ها مورد ارزیابی و بررسی متخصصان قرار می‌گیرد و برمبنای نتایج این تست‌ها که گام نخست در دوره آموزشی است، آموزش‌ها صورت خواهد گرفت.»

ساخت دستگاه‌های شبیه ساز اتوبوس برای اولین بار

یکی از مباحث مهم در دوره‌های آموزشی رانندگان اتوبوسرانی قرار گرفتن این افراد در موقعیت‌های مختلف رانندگی با استفاده از دستگاه‌های شبیه‌ساز است.به گفته دکتر علوی نحوی عضو هیات علمی گروه مکاترونیک دانشکده مکانیک دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی و مدیر پروژه طرح آموزش رانندگان اتوبوس ،یکی از ویژگی‌های این طرح ساخت دستگاه‌های شبیه ساز توسط مهندسان جوان دانشگاه خواجه نصیر با همکاری شرکت واحد اتوبوسرانی برای نخستین بار در کشور و خاورمیانه است.

او در ادامه صحبت‌های خود می‌گوید: «با توجه به رونمایی نخستین دستگاه شبیه ساز خودروهای شخصی در اولین نمایشگاه تخصصی حمل‌و نقل عمومی تهران، به پیشنهاد شهردار تهران و معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران قرار شد تا نخستین دستگاه شبیه ساز حمل‌ونقل عمومی به ویژه اتوبوس‌ در ایران و خاورمیانه ساخته شود این پیشنهاد متخصصان دانشگاه خواجه نصیر را برآن داشت تا با همکاری شرکت واحد اتوبوسرانی و با استفاده از 5‌دستگاه اتوبوس‌ این سازمان این دستگاه‌های شبیه ساز ساخته شود و قرار است این دستگاه‌ها در نخستین دوره آموزشی رانندگان شرکت واحد مورد استفاده قرار گیرد.»به گفته دکتر نحوی این دستگاه‌ها شبیه داخل یک اتوبوس است . در مقابل راننده مانیتوری قرار دارد و خطرات مختلفی توسط این مانیتور به راننده نشان داده می‌شود که راننده باید عکس العمل لازم را جهت جلوگیری از تصادف و بروز حادثه از خود نشان دهد.مدیر پروژه طرح جامع آموزش رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه همچنین درباره تاثیر تست‌های آسیب‌شناسی‌ای که توسط پژوهشگران روانشناسی قبل از برگزاری دوره‌های آموزشی از رانندگان اتوبوس گرفته می‌شود نیز می‌گوید:«تست‌های آسیب‌شناسی که در گام نخست از رانندگان گرفته می‌شود در محورهای زمان واکنش، آزمون دقت، بینایی سنجی، شنوایی‌سنجی، رفتار رانندگی، اطلاعات فنی خودرو، تست سلامت روانی و... است.»

به گفته دکتر نحوی آموزش به رانندگان در 4 سطح شامل کنترل وسیله نقلیه(سلامت فیزیکی رانندها کنترل خودرو در شرایط نامساعد جوی و...)، کنترل وسیله نقلیه در هنگام ترافیک( مدیریت استرس و...)، شیوه رانندگی (نحوه صحیح رانندگی، اقدامات لازم برای کاهش مصرف سوخت و...) و شیوه زندگی(نحوه ارتباط با مسافران، مدیریت خشم و...) برگزار می‌شود. همچنین رانندگان بخشی از آموزش‌های خود را در محیط شبیه‌سازی شده و به صورت عملی می‌گذرانند و در نهایت نیز پس از پایان دوره آموزشی از رانندگان آزمون تئوری و عملی گرفته می‌شود که در این آزمون برنکاتی تاکید می‌شود که از رانندگان حرفه‌ای انتظار می‌رود آن نکات را بدانند.

براساس برنامه‌ریزی‌هایی که مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی انجام داده است قرار است اخذ و تمدید پروانه کاری راننده‌های اتوبوسرانی منوط به گذراندن این دوره‌ها شود تا در راستای ارتقای و بهبود رفتارها و عملکرد راننده‌های اتوبوسرانی گامی جدی برداشته شود و رانندگان ضمن آموزش نحوه صحیح برخورد با مسافران، آموزش‌های لازم را درموضوعات مهمی مانند مدیریت استرس، نحوه صحیح رانندگی، نحوه واکنش درست در مواقع خاص و... را ببینند.